Deze website maakt gebruik van cookies

Wij en geautoriseerde derde partijen gebruiken cookies. Meer informatie over de cookies, hun doel en hoe ze worden gedeeld, wordt volledig uitgelegd in de cookie-informatie. Om de best mogelijke gebruikerservaring te garanderen, klikt u op "Alles accepteren". U kunt ook voorkeuren opslaan of het gebruik van cookies weigeren, met uitzondering van noodzakelijke cookies. Cookies-informatie en meer

highlighted lots

Kavel Highlights

VERHAAL ACHTER DE januariveiliNG

Daniel Govaers (of Gouers) 

Deze veiling hebben we een unieke 18e eeuwse gouden snuifdoos van de Nederlandse goudsmit Daniël Govaers (of Gouers)

Het gebruik van snuiftabak kwam in Frankrijk pas in de mode na de dood in 1715 van Lodewijk XIV, van wie bekend was dat hij de gewoonte afkeurde. Tegen de tijd dat deze gouden doos werd geproduceerd, was het nemen van snuiftabak een belangrijk en uitgebreid sociaal ritueel. Niet alleen waren er etiquetteregels voor, maar de dozen waarin de tabakspoeder zat, werden zeer wenselijke en zichtbare accessoires, die dienden als uitspraken over zowel iemands smaak als iemands financiële status. Toen Hester Thrale met haar goede vriend Samuel Johnson vanuit Engeland Parijs bezocht, schreef ze: 'We gingen vandaag nergens anders heen dan naar de Grote Speelgoedwinkel genaamd Petit Dunkerque; ik kocht een paar snuisterijen en verlangde naar een snuifdoos van voortreffelijke schoonheid.' Dozen werden geproduceerd op alle niveaus van artistieke vaardigheid en kosten. Alleen de allerrijksten konden zich gouden kisten veroorloven, en gouden kisten bezet met diamanten, zoals deze, waren het duurst van allemaal.

Dozen met aanzienlijke kosten dienden vaak als discrete betaalmethode, omdat de ontvanger de mogelijkheid had om de doos terug te sturen naar de juwelier die hem had verkocht en hem in te wisselen voor contant geld. Gouden dozen werden gewoonlijk door de Franse monarch gegeven als beloning voor diensten aan zijn hof, en de waarde van de doos hing af van de status van de persoon die hem ontving en de mate van dienstverlening. Buitenlandse ambassadeurs ontvingen regelmatig dure goudkisten van de koning.

Deze doos is bijzonder uitgebreid en draagt het merkteken van Daniel Gouers (ook bekend als Govaers), een van de meest vooraanstaande goudsmeden uit het begin van de achttiende eeuw, die "Gouers a Paris" op de ring schreef. De doos is een vroeg voorbeeld van de rococostijl, hier te zien aan het prominente gebruik van abstracte scrollmotieven, de asymmetrie van de centrale versiering op het deksel en het golvende profiel van de vorm van de doos.

 

Bron: The Met Museum

aprilveiling:

 

donderdag 18 april:

vrijdag 19 april:

zaterdag 20 april:

kijkdagen:

13 april: 10:00 - 17:00

14 april: 11:00 - 17:00

15 april: 10:00 - 18:00

BENT U KOPER?

Informatie over het bieden:

Hoe werkt het (live-online) bieden?

Account aanmaken / Inloggen:

Om deel te nemen aan onze (live-online) veilingen moet u een account aanmaken of inloggen met uw bestaande account. Nadat u ingelogd bent kunt u meebieden op onze veilingen.

Meer info ⟶

BENT U INBRENGER?

Informatie voor inbrengers:

Voor onze veilingen vragen wij inbreng van schilderijen, antieke meubelen, klokken, zilver, glas en aardewerk, Chinees, Japans, Duits, Engels en Frans porselein, speelgoed, antieke wapens, verzamelingen etc.  Uitsluitend van goede kwaliteit. Ook totale verzamelingen en inboedels.

Meer info ⟶